Neděle 8. prosince 2019, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 8. prosince 2019 Květoslava

Radek Sárközi, prezident Titaniku

14. 11. 2019 14:04:23
Média během stávky a po ní představují Radka Sárköziho jako prezidenta Pedagogické komory, ne jako šéfa spolku Pedagogická komora. To vzbuzuje dojem, jakoby učitelé měli profesní komoru po vzoru lékařů – což není pravda. Nemají.

Když je Radek Sárközi označován jako prezident, jeho velikášství to samozřejmě vyhovuje, nikoho neopravuje, ale je to sprosté klamání veřejnosti. Kdyby učitelé (nebo pedagogové) komoru měli, nikdy by jí Sárközi nepředsedal, ale nemají, žádné volby nebyly a nebudou – ani mezi pedagogy a dokonce ani u toho jeho falešného spolku. Ale abych nelhal: ve stanovách spolku stojí, že minimálně jednou za rok se svolává valná hromada. Nedávno se jedna taková konala, ale byla to jen taková online taškařice, kterou by zvládnul zmanipulovat doma u kompu i žák osmé třídy. Jednoduše řečeno: Radek nazval „prezidentem“ sám sebe, a stejně svévolně i svůj spolek „Pedagogickou komorou“. Ještě štěstí, že ho nenazval stomatologickou komorou, protože pak by vám mohl vrtat zuby. Jeho manipulativní odůvodnění na stránkách spolku - že se snaží splnit „sen pedagogů o komoře“ – je hloupé a krajně nevhodné. Neznám žádného učitele, který by snil o Radkovi jako prezidentovi, snad kromě víceguvernérky spolku Jany Karvaiové. Ano, to je čistá pravda: Karvaiová má na svém profilu na stránkách "Pedagogické komory", že "Pedagogická komora" je jejím snem. Jana K. je zřejmě tak vizionářská, že sní za nás za všechny. Ještě že nemá sny o slonech, to by si Radek jistě přilepil chobot, aby i tento její sen (a tedy analogicky sen všech pedagogů) vyplnil. Ale k názvu: i když byla média na tento vychytralý podvůdek upozorněna jinými učitelskými organizacemi, nestalo se nic. Inu, některá média by také potřebovala pořádnou mediální výchovu.

V jedné strategické počítačové hře z postkatastrofického světa řídíte život malého městečka, na které útočí zombie a nepřátelské tlupy, lačnící po vašich zdrojích. Je to velmi zodpovědná činnost: rozhodujete nejen o tom, kdo se vydá na nebezpečný průzkum nebo kdo bude ostatní před útoky bránit za dřevěnou zdí, ale i o tom, zda budou dětí hlídkovat nebo chodit do školy či o době, kdy budou spuštěny generátory na teplou vodu. V jednom okamžiku se vás hra zeptá, jak si přejete být oslovován. Veliteli, šéfe nebo dokonce prezidente? Nikdy jsem nezvolil poslední oslovení – prezident a bez voleb? Koho to jen může napadnout? A to, co jsem neudělal v soukromí počítačové hry, bych zcela jistě neudělal ani před veřejností. Jak sebestředný a velikášský by člověk musel být, aby si takový titul připnul sám iniciativně na hruď? Já sám bych si musel dát pohlavek, hanba by mě fackovala. Robert Čapek, prezident Líných učitelů! A to jsem neukradl název, který mi nepatří, ani funkci, která mi nenáleží – jako to obojí udělal Radek Sárközi, samozvaný „prezident“ jeho vlastní, soukromé „Pedagogické komory“.

Ale já to nepíšu ve zlém, neboť tuším, že je Radkovi asi těžko. Za těch pár měsíce prezidentování pozurážel všechny, kdo cokoliv řekli nebo napsali o školství a nejsou Radkem Sárközim. Když čtete třeba jak Feřtekovi nebo Kartousovi mlátí o hlavu jejich vzdělání, řeknete si: takhle si představuje „vzájemnou úctu a respekt vůči práci kolegů“, kterou se sám ohání? Opakované nazývání kdekoho lhářem, to je ta „kultivace pedagogické profese“? Ale proč to Radek dělá? Nejde těmto pánům snad také o zkvalitnění edukace u nás? Radek vznešeně píše, ale nízce jedná a úplně na hlavu postavil svůj propagační slogan „hledejme, co nás spojuje“. Místo toho plive na vše, co není spojeno poslušností a členstvím s jeho „komorou“. Je to snad proto, že je pro ostatní tak nedůvěryhodný a nezajímavý? Všude samé kulaté stoly bez něho a jeho pozvou jen nadávat k Jílkové. Nikdo kromě těch šesti lidí ústředního výboru Pedagogické komory se s ním vlastně nebaví... Však si také postěžoval: „Třeba si to novináři vezmou k srdci a začnou se více ptát na názory přímo pedagogů, nikoliv Eduinologů.“ Jako toho "pedagoga" myslí Radek bůhvíproč sebe, Eduin mu viditelně leží v žaludku. Není Radek žárlivý i kvůli tomu, jaké mají „Eduinologové“ hezké promo fotky? Takový Kartous vypadá na snímku jako řecký bůh, Feřtek má vzhled moudrého filozofa, oba mají po novinách a webových stránkách desítky interesantních snímků a on, Radek Sárközi, pořád jen na té jedné fotce. V oblečení stylu osmdesátá léta stojí u podatelny... coby trochu nesmělý doručovatel. Mile naivní kukuč a rozpačitý úsměv pod řídkým knírkem, jako vesničan poprvé u Czech Pointu. No, nedali byste mu korunu?

Ale já jsem přišel na to, co ho trápí. Nemá už kam jít. Jeho životní téma (peníze učitelů) se stále jen motá v kruhu a pro ty, kdo o tom rozhodují, není partnerem. Svým výhružným dopisem školství nezachránil, připravovaná stávka mu bouchla do obličeje jako petarda malému klukovi. Ale on přece musí jít dál! Ale kam? Přivlastnil si zásluhy za petici, přicmrndnul se k Učitelům v černém, spoluorganizoval stávkový debakl, ale na kolika takových akcích se ještě může přiživit? Musí expandovat jinde!

A přestože po něm názory jiných stékají jako voda po hrochovi, já mu nyní navrhnu cestu, kudy jít. Vím, že rád čte mé texty, onehdy mi napsal: "Těším se na další články o mně." OK, tak Radku, tohle je jen pro tebe: tvoje budoucnost jsou tituly! Ale ne, abys je vystudoval nebo si je koupil. To umí kdekdo. Tyhle si můžeš sám navrhnout ve spolcích, které založíš. A pak si v něm nazveš funkci, kterou už ti nikdo nikdy nevezme! Jen považte. Radek má opravdu neomezené možnosti a už ukázal, že se toho nebojí. Může založit spolek „Indie“ a nazvat svou funkci maharádža. Pak bude vystupovat jako Radek Sárközi, maharádža indický. Nebo může založit spolek „Policie Los Angeles“ a nazvat se kapitánem. Pak se může podepisovat jako kapitán Radek Sárközi, policie Los Angeles. Tím se splní sen všech policistů z Řitky u Prahy. Lidi se jim smějí, nyní stačí jen vstoupit do spolku a už jsou z nich policisté z Los Angeles! Ale stejně tak se Radek může stát i kapitánem spolku Titanic! Jenom to slovo „spolek“ pak z názvu tak trochu vypustíme... Může založit třeba spolek Real Madrid, označit se za prezidenta – a hned z něj bude Radek Sárközi, prezident Realu Madrid. Nebo se může stát ředitelem „spolku“ ZOO, manažerem „spolku“ Microsoft či oblastním vedoucím „spolku“ Sokol. Ani nemusí umět výmyk! A co teprve spolek Česká republika?! A to platí i pro jeho kohortu. Takže Janek Wagner (nyní pouhý viceprezident prezidenta) může být pohaněčem slonů, policejním kadetem, topičem na Titanicu nebo kustodem fotbalistů Real Madrid. Expertka na nesmysly o domácím vzdělávání. snící Jana Karvaiová, se stane krmičem čolků, masérkou tricepsů či vrchní cvičitelkou tygrů či Sokolů. Sice nic takového nikdo z nich neumí, ale koho to zajímá? Důležitý je správný titul správně nazvaného spolku.

Ale včera jsem měl takový ošklivý sen... Co když Janka napadne taky si založit nějaký spolek? No jen si představte, že si Janek Wagner založí spolek „Rodiče Radka Sárköziho“, kdy by jeho funkce byla nazvána „táta spolku“. Jana Karvaiová by pak byla „máma spolku“. Ani nechci domyslet, co by to potom pro Radka znamenalo!

UPDATE: Tento text, který jsem napsal před týdny lehkým perem v nejlepším duchu Haškových "Politických karikatur" (ač mám do jeho geniality daleko) , vedl Radka Sárköziho k tomu, aby mi oznámil, že podal "trestní oznámení pro pomluvu". Moji přátelé mi říkali, že bych se neměl zabývat malichernostmi a dodávat panu R. S. jakoukoliv váhu. Stáhl jsem článek (i když samozřejmě žádnou pomluvu neobsahuje), protože mě odborně zajímá více české školství a ne tunelování názvu Pedagogická komora. Ale pan Sárközi začal šířit lež, že článek by smazán redakcí idnes, protože prý "porušoval etická pravidla". A dopouští se i dalších lží. Takže nyní mě už zase stojí za to hrabat se ve špíně a bojovat satirou po vzoru Haškově! Vracím tento text do hry a připravuji další.

Autor: Robert Čapek | čtvrtek 14.11.2019 14:04 | karma článku: 8.25 | přečteno: 160x

Další články blogera

Robert Čapek

Radek Sárközi na cestě lží

Proč ten, kdo mluví za několik tisíc učitelů a desítky ředitelů škol a kdo si pro sebe tuneluje nálepku „prezident pedagogické komory“, není důvěryhodná osoba? Protože lháři nikdo nevěří a Radka Sárköziho jeho lži dohánějí...

30.11.2019 v 10:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 |

Robert Čapek

Malá testová drobnička

Občas česká škola vyvrhne jako velrybu na břeh nějaký test, nad jehož hodnocením zůstává rozum stát. Zdánlivě to nemusí být žádná tragédie, ale ukazuje mnohé.

17.11.2019 v 14:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Robert Čapek

Stávka učitelů: poučení z krizového vývoje

Stávka učitelů skončila, je čas sebrat padlé a počítat ztráty. Celá ta nešťastná událost nemá vítěze, jen poražené. Viníky jsou jednoznačně odbory a jejich největší podporovatel ve stávce, (falešná) Pedagogická komora - spolek.

7.11.2019 v 14:01 | Karma článku: 24.26 | Přečteno: 987 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Beata Krusic

Ta bolest tam byla zapsaná.....

Příliš často se nestává, že člověk při zpěvu nějakého člověka, má chuť plakat. Plakat z toho něčeho, co k němu během písně přichází...

7.12.2019 v 21:57 | Karma článku: 14.24 | Přečteno: 348 | Diskuse

Helena Vlachová

Chtěli mě zabít

Máme u nás rčení o tom, že kdo lže, ten i krade. Když jsem v televizi slyšela našeho premiéra říci, že jej chtěli lidé na demonstracích, organizovaných Milionem chvilek pro demokracii, zabít, uvědomila jsem si, že jde o lež.

7.12.2019 v 18:39 | Karma článku: 22.47 | Přečteno: 583 | Diskuse

Petr Šimík

Je Bůh spravedlivý?

Nikdy nebyl, není a nebude. Pokud budete číst Bibli, tak to musíte přijmout. Pokud je všemohoucí a vševědoucí, tudíž zná minulost, přítomnost i budoucnost, a tak věděl, co přijde.

7.12.2019 v 16:14 | Karma článku: 10.14 | Přečteno: 200 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Ježíši Kriste, víš jak to je?

Ukaž všem, že jsi byl a existoval, protože ve střední Evropě je nejvíce ateistů. Děti si o tobě myslí, že jsi nějaký nosič dárků, že jsi pohádková bytost, mládež už nic moc neví o křesťanství a většina nevěří, že tě ukřižovali.

7.12.2019 v 11:23 | Karma článku: 25.06 | Přečteno: 728 | Diskuse

David Gruber

Číst z papírových knih nebo z displejů počítačů a mobilů?

Žijeme v době přelomové – postupně přecházíme od textů na papíře k textům na různých displejích. Odkud se vám čte lépe? Jaký máte z obojího pocit, názor, jakou zkušenost? Zde se můžete v diskusi opravdu plně projevit a vyřádit.

7.12.2019 v 11:11 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 214 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1230

Lektor, psycholog, didaktik. Autor řady knih pro učitele (například "Moderní didaktiky" nebo "Líného učitele". Pedagog s dlouhou učitelskou historií na všech typech škol.

Najdete na iDNES.cz