Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Radek Sárközi, prezident Titaniku

14. 11. 2019 14:04:23
Média během stávky a po ní představují Radka Sárköziho jako prezidenta Pedagogické komory, ne jako šéfa spolku Pedagogická komora. To vzbuzuje dojem, jakoby učitelé měli profesní komoru po vzoru lékařů – což není pravda. Nemají.

Když je Radek Sárközi označován jako prezident, jeho velikášství to samozřejmě vyhovuje, nikoho neopravuje, ale je to sprosté klamání veřejnosti. Kdyby učitelé (nebo pedagogové) komoru měli, nikdy by jí Sárközi nepředsedal, ale nemají, žádné volby nebyly a nebudou – ani mezi pedagogy a dokonce ani u toho jeho falešného spolku. Ale abych nelhal: ve stanovách spolku stojí, že minimálně jednou za rok se svolává valná hromada. Nedávno se jedna taková konala, ale byla to jen taková online taškařice, kterou by zvládnul zmanipulovat doma u kompu i žák osmé třídy. Jednoduše řečeno: Radek nazval „prezidentem“ sám sebe, a stejně svévolně i svůj spolek „Pedagogickou komorou“. Ještě štěstí, že ho nenazval stomatologickou komorou, protože pak by vám mohl vrtat zuby. Jeho manipulativní odůvodnění na stránkách spolku - že se snaží splnit „sen pedagogů o komoře“ – je hloupé a krajně nevhodné. Neznám žádného učitele, který by snil o Radkovi jako prezidentovi, snad kromě víceguvernérky spolku Jany Karvaiové. Ano, to je čistá pravda: Karvaiová má na svém profilu na stránkách "Pedagogické komory", že "Pedagogická komora" je jejím snem. Jana K. je zřejmě tak vizionářská, že sní za nás za všechny. Ještě že nemá sny o slonech, to by si Radek jistě přilepil chobot, aby i tento její sen (a tedy analogicky sen všech pedagogů) vyplnil. Ale k názvu: i když byla média na tento vychytralý podvůdek upozorněna jinými učitelskými organizacemi, nestalo se nic. Inu, některá média by také potřebovala pořádnou mediální výchovu.

V jedné strategické počítačové hře z postkatastrofického světa řídíte život malého městečka, na které útočí zombie a nepřátelské tlupy, lačnící po vašich zdrojích. Je to velmi zodpovědná činnost: rozhodujete nejen o tom, kdo se vydá na nebezpečný průzkum nebo kdo bude ostatní před útoky bránit za dřevěnou zdí, ale i o tom, zda budou dětí hlídkovat nebo chodit do školy či o době, kdy budou spuštěny generátory na teplou vodu. V jednom okamžiku se vás hra zeptá, jak si přejete být oslovován. Veliteli, šéfe nebo dokonce prezidente? Nikdy jsem nezvolil poslední oslovení – prezident a bez voleb? Koho to jen může napadnout? A to, co jsem neudělal v soukromí počítačové hry, bych zcela jistě neudělal ani před veřejností. Jak sebestředný a velikášský by člověk musel být, aby si takový titul připnul sám iniciativně na hruď? Já sám bych si musel dát pohlavek, hanba by mě fackovala. Robert Čapek, prezident Líných učitelů! A to jsem neukradl název, který mi nepatří, ani funkci, která mi nenáleží – jako to obojí udělal Radek Sárközi, samozvaný „prezident“ jeho vlastní, soukromé „Pedagogické komory“.

Ale já to nepíšu ve zlém, neboť tuším, že je Radkovi asi těžko. Za těch pár měsíce prezidentování pozurážel všechny, kdo cokoliv řekli nebo napsali o školství a nejsou Radkem Sárközim. Když čtete třeba jak Feřtekovi nebo Kartousovi mlátí o hlavu jejich vzdělání, řeknete si: takhle si představuje „vzájemnou úctu a respekt vůči práci kolegů“, kterou se sám ohání? Opakované nazývání kdekoho lhářem, to je ta „kultivace pedagogické profese“? Ale proč to Radek dělá? Nejde těmto pánům snad také o zkvalitnění edukace u nás? Radek vznešeně píše, ale nízce jedná a úplně na hlavu postavil svůj propagační slogan „hledejme, co nás spojuje“. Místo toho plive na vše, co není spojeno poslušností a členstvím s jeho „komorou“. Je to snad proto, že je pro ostatní tak nedůvěryhodný a nezajímavý? Všude samé kulaté stoly bez něho a jeho pozvou jen nadávat k Jílkové. Nikdo kromě těch šesti lidí ústředního výboru Pedagogické komory se s ním vlastně nebaví... Však si také postěžoval: „Třeba si to novináři vezmou k srdci a začnou se více ptát na názory přímo pedagogů, nikoliv Eduinologů.“ Jako toho "pedagoga" myslí Radek bůhvíproč sebe, Eduin mu viditelně leží v žaludku. Není Radek žárlivý i kvůli tomu, jaké mají „Eduinologové“ hezké promo fotky? Takový Kartous vypadá na snímku jako řecký bůh, Feřtek má vzhled moudrého filozofa, oba mají po novinách a webových stránkách desítky interesantních snímků a on, Radek Sárközi, pořád jen na té jedné fotce. V oblečení stylu osmdesátá léta stojí u podatelny... coby trochu nesmělý doručovatel. Mile naivní kukuč a rozpačitý úsměv pod řídkým knírkem, jako vesničan poprvé u Czech Pointu. No, nedali byste mu korunu?

Ale já jsem přišel na to, co ho trápí. Nemá už kam jít. Jeho životní téma (peníze učitelů) se stále jen motá v kruhu a pro ty, kdo o tom rozhodují, není partnerem. Svým výhružným dopisem školství nezachránil, připravovaná stávka mu bouchla do obličeje jako petarda malému klukovi. Ale on přece musí jít dál! Ale kam? Přivlastnil si zásluhy za petici, přicmrndnul se k Učitelům v černém, spoluorganizoval stávkový debakl, ale na kolika takových akcích se ještě může přiživit? Musí expandovat jinde!

A přestože po něm názory jiných stékají jako voda po hrochovi, já mu nyní navrhnu cestu, kudy jít. Vím, že rád čte mé texty, onehdy mi napsal: "Těším se na další články o mně." OK, tak Radku, tohle je jen pro tebe: tvoje budoucnost jsou tituly! Ale ne, abys je vystudoval nebo si je koupil. To umí kdekdo. Tyhle si můžeš sám navrhnout ve spolcích, které založíš. A pak si v něm nazveš funkci, kterou už ti nikdo nikdy nevezme! Jen považte. Radek má opravdu neomezené možnosti a už ukázal, že se toho nebojí. Může založit spolek „Indie“ a nazvat svou funkci maharádža. Pak bude vystupovat jako Radek Sárközi, maharádža indický. Nebo může založit spolek „Policie Los Angeles“ a nazvat se kapitánem. Pak se může podepisovat jako kapitán Radek Sárközi, policie Los Angeles. Tím se splní sen všech policistů z Řitky u Prahy. Lidi se jim smějí, nyní stačí jen vstoupit do spolku a už jsou z nich policisté z Los Angeles! Ale stejně tak se Radek může stát i kapitánem spolku Titanic! Jenom to slovo „spolek“ pak z názvu tak trochu vypustíme... Může založit třeba spolek Real Madrid, označit se za prezidenta – a hned z něj bude Radek Sárközi, prezident Realu Madrid. Nebo se může stát ředitelem „spolku“ ZOO, manažerem „spolku“ Microsoft či oblastním vedoucím „spolku“ Sokol. Ani nemusí umět výmyk! A co teprve spolek Česká republika?! A to platí i pro jeho kohortu. Takže Janek Wagner (nyní pouhý viceprezident prezidenta) může být pohaněčem slonů, policejním kadetem, topičem na Titanicu nebo kustodem fotbalistů Real Madrid. Expertka na nesmysly o domácím vzdělávání. snící Jana Karvaiová, se stane krmičem čolků, masérkou tricepsů či vrchní cvičitelkou tygrů či Sokolů. Sice nic takového nikdo z nich neumí, ale koho to zajímá? Důležitý je správný titul správně nazvaného spolku.

Ale včera jsem měl takový ošklivý sen... Co když Janka napadne taky si založit nějaký spolek? No jen si představte, že si Janek Wagner založí spolek „Rodiče Radka Sárköziho“, kdy by jeho funkce byla nazvána „táta spolku“. Jana Karvaiová by pak byla „máma spolku“. Ani nechci domyslet, co by to potom pro Radka znamenalo!

UPDATE: Tento text, který jsem napsal před týdny lehkým perem v nejlepším duchu Haškových "Politických karikatur" (ač mám do jeho geniality daleko) , vedl Radka Sárköziho k tomu, aby mi oznámil, že podal "trestní oznámení pro pomluvu". Moji přátelé mi říkali, že bych se neměl zabývat malichernostmi a dodávat panu R. S. jakoukoliv váhu. Stáhl jsem článek (i když samozřejmě žádnou pomluvu neobsahuje), protože mě odborně zajímá více české školství a ne tunelování názvu Pedagogická komora. Ale pan Sárközi začal šířit lež, že článek by smazán redakcí idnes, protože prý "porušoval etická pravidla". A dopouští se i dalších lží. Takže nyní mě už zase stojí za to hrabat se ve špíně a bojovat satirou po vzoru Haškově! Vracím tento text do hry a připravuji další.

Autor: Robert Čapek | čtvrtek 14.11.2019 14:04 | karma článku: 8.29 | přečteno: 165x

Další články blogera

Robert Čapek

Měkká a tvrdá škola - jaká je pravda?

L. Ortová, která se nazývá „tradičním rodičem“, napsala text "Rozhodněte, měkká nebo tvrdá škola", kde opravdu používá podivné označení „měkká“ a „tvrdá“ škola. I pokud na to přistoupíme, zvládla napsat příliš nesmyslů.

15.1.2020 v 20:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Robert Čapek

Sotolářova debilizace? Ne, jen eskalace

Zdeněk Sotolář napsal legrační paskvil s názvem „Debilizace ve školství povede k debilizaci vzdělávání“. To je ovšem, pokud si vypůjčím slovník toho pomýleného pána, debilita. Neprobíhá totiž debilizace, ale jen eskalace.

13.1.2020 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 |

Robert Čapek

Radek Sárközi na cestě lží

Proč ten, kdo mluví za několik tisíc učitelů a desítky ředitelů škol a kdo si pro sebe tuneluje nálepku „prezident pedagogické komory“, není důvěryhodná osoba? Protože lháři nikdo nevěří a Radka Sárköziho jeho lži dohánějí...

30.11.2019 v 10:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 |

Robert Čapek

Malá testová drobnička

Občas česká škola vyvrhne jako velrybu na břeh nějaký test, nad jehož hodnocením zůstává rozum stát. Zdánlivě to nemusí být žádná tragédie, ale ukazuje mnohé.

17.11.2019 v 14:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olga Pavlíková

IT vývojáři – víte, vo co go?

Vývojáři postavili elektronický systém pro výběr poplatků za dálniční známky za víkend a zdarma. Vývojářské pracoviště navštívilo pár papalášů, kteří protáhli ksichty, Bureš vývojářům prý i uvařil kafe.

26.1.2020 v 21:16 | Karma článku: 14.36 | Přečteno: 389 | Diskuse

Lukáš Burget

Pokroková soutěž Miss Germany: Bez plavek a bez chlapů!

Noviny informují o změnách v duchu pokroku také v takových počinech, jako je soutěž miss. Ve vysoce pokrokovém Německu se usnesli, že příští vítězku Miss Germany bude vybírat porota ze samých žen.

26.1.2020 v 18:46 | Karma článku: 28.79 | Přečteno: 699 | Diskuse

Pavel Vrba

Babizny se nemění

ani po staletí. A kolik takových jsem už v životě poznal. A kolikrát jsem i zažil na vlastní kůži, když se do člověka zakousnou svými hnijícími zuby, z nichž vypouští otravné jedy v klevetách a závisti.

26.1.2020 v 14:16 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 542 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška rozsedla prkýnko na záchodě

„Honzo, musím ti vynadat!“ Pravila Maruška a pohlédla na mě přísně přes cukrárenský stolek s dvěma šálky vonící kávy a dvěma talířky se zatím nenačatými větrníky. „Copak strašnýho jsem ti udělal?“ Zeptal jsem se nevěřícně.

26.1.2020 v 14:14 | Karma článku: 24.70 | Přečteno: 606 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Tři chlapi s dietou

Obecná představa chlapa, dejme tomu na oslavě narozenin, většinou vizualizuje člověka v kalhotách, který v jedné ruce třímá vepřovou kotletu a ve druhé džbán piva.

26.1.2020 v 11:51 | Karma článku: 20.45 | Přečteno: 468 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1133

Lektor, psycholog, didaktik. Autor řady knih pro učitele (například "Moderní didaktiky" nebo "Líného učitele". Pedagog s dlouhou učitelskou historií na všech typech škol.

Najdete na iDNES.cz