Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Obědy zdarma odkryly karty

14. 01. 2019 11:42:18
Tak se nám rozjela diskuze nad obědy zdarma. Úmyslně jsem počkal, až opadne taková ta vlna, kdy se k tomu vyjádří každý. O to více jsem to četl a bylo to jako brodit se tu čirým potůčkem, tu kalnou vodou, tu močůvkou.

Nakonec obědy zdarma mít všechny děti nebudou. Proč? Na začátku to přece vypadalo, že zadarmo bude jíst každý, kdo se projde kolem školní jídelny. Nejprve bývalá ministryně Valachová (kdy už se přestane montovat do školství, kterému nerozumí?) přišla s obědy zdarma pro děti v v posledním roce školky a školáky prvního stupně. Pak tomu dal Babiš flek tím, že by krmil školáky až do deváté třídy, načež Valachová přišla s obědem zadarmiko pro celou školku. Já jsme čekal, kdy se objeví návrh pro vysokoškolské menzy zdarma, ale přišlo kyvadlo z druhé strany. Objevily se komentáře typu: "Šunkofleky zdarma pro dcerku či synka topmanažera nadnárodní firmy dotované i z daní prodavače v supermarketu, to by byl opravdu ukázkový příklad průniku černého humoru do sociální politiky." (komentátor HN P. Honzejk) Jakmile se objeví absurdní argumenty, už se na ně nedá racionálně argumentovat, to by měl vědět žák osmé třídy. A tohle, přestože podobné myšlenky byly v různých článcích velmi rozšířené, jsou absurdní argumenty. Když něco platí stát, jsou to peníze boháčů i chudáků. Takže onen "prodavač supermarketu" platí třeba i golfový klub, pokud mu stát přispěje dotací, kde si ten "topmanažer" na rozdíl od prodavače zahraje. Je to klasické odvedení pozornosti jakoby ve jménu "zdravého rozumu", který ovšem ve skutečnosti absentuje. Mimochodem, pokud ten topmanažer sedí například v ČEZU, tak jeho top plat mu onen prodavač platí také. A my všichni. A vůbec, příkladů, kdy chudý prodavač v supermarketu platí něco topmanažerovi, bychom našli kopec. Ale dítě ve škole není manažer nebo prodavač. Ve Finsku, kde jsou obědy zdarma už celá desetiletí, snad nemají prodavače a topmanažery? A to není jediná země s obědy zadarmo. Bohužel, návrh zpracovávalo ministerstvo školství s "umem" sobě vlastním, takže to bylo jako za Valachové: 1) ušilo se to horkou jehlou, 2) na nějaké připomínkování se kašlalo a 3) návrh znamenal nepřiměřený nárůst byrokracie a nákladů. Názory na obědy zdarma ale přišly i "z druhé strany", kde byly souhlasné a schvalující. J. Sláma psal: "Hladové dítě určitě rádo poobědvá a požádá o knedlíky „na víc“. Kuchařky, které pocházejí ze stejné společenské vrstvy, jim je určitě dají. Jako vzpomínku si připomeňme Foglarův román Boj o první msto, kde hladový chlapec se nechal od spolužáků fackovat za housku." Trošku mě zaráží, že se v celé diskuze téměř neobjevila pochybnost, zda by plošné obědy zdarma zvládly školní jídelny. Podle zkušeností na Slovensku byl v některých školách nárůst až o 50%. To by mizerné placený a leckde málo početný personál v některých školách jen těžko zvládl.

Ozval se i "prezident" "Pedagogické komory" Radek Sárkózy ve článku Obědy u nás v Kocourkově. Ano, je to opravdový Kocourkov, když někdo s nebetyčnou drzostí nazve svůj spolek Pedagogická komora, což je reálně název pro profesní komoru učitelů (resp. pedagogů), želbohu u nás nezřízenou. Jestliže učitelé najdou v sobě sílu po vzoru lékařů a právníků a ustaví ji, milý Radek S. tam nebude ani ořezávat tužky, to je jisté. Ale jinak mám z Radka radost, dostal se do novin a když se bude ráno otužovat a jíst mrkev, třeba to bude brzy i na rozhovor. Držím palce! Není těch lidí, co se motají kolem školství, zase tolik, jednou musí vyjít řada i na něho. Na jeho celkem myšlenkově nenáročném textu jsou pozoruhodné některé momenty, které vybírám: A) Ukazuje se, že jakékoliv peníze z MŠMT, které nepůjdou na platy učitelů, budou stiženy Radkovým hněvem. I kdyby měl utrhnout dětem od pusy suchý rohlík, platy učitelů jsou ve školství jediná a hlavní priorita! B) Je tu vysloveno to nejhorší a nejtupější klišé, které se týká sociálně slabých, kteří peníze podle Radka využívají "v horším případě na nákup cigaret nebo alkoholu", C) Další klišé následuje: učitelky ve školách prý "bědují", jak se s jídlem plýtvá. Opravdu? Ale abych nebyl nespravedlivý, text má i světlé okamžiky. Líbí se mi nápad, že rodič v dlouhodobé nebo krátkodobé nouzi prostě a jednoduše deklaruje, že žádá o zaplacení obědů a dítě tyto obědy zdarma zkrátka dostane. No problemo.

Osobně se domnívám, že každý poctivý pedagog musí souhlasit s jakoukoliv věcí, která sníží sociální rozdíly ve školách a vyrovná šance. Od obědů zdarma, přes školní uniformy nebo nepřenášení učení do rodin, kde mnoha žákům chybí potřebné zázemí a podpora. Škola má být férová!

A škola je i od toho, aby se s jídlem neplýtvalo. Děti, které to neumějí, to musí naučit a ty, co to umějí, v jejich chování posilovat. Podle zkušeností ze zahraničí obědy zdarma k šetření přispívají. Je to jen zdánlivý paradox. Zjednodušeně jde o to, že pokud za oběd platíte, škola vydává zaplacenou porci v plné gramáži. Ale pokud je jídlo zdarma, děti dostávají právě a jen to, co sní a o co si řeknou. Jen pomýlená hlava si navíc může myslet, že plýtvání zdroji je záležitost oběda. Pokud to nedělají v rodinách, tak právě učitelé ve školách musí své žáky učit nejen šetřit s jídlem, ale i s vybavením školy, pomůckami a vším, za čím stojí práce druhého i naše vlastní!

Autor: Robert Čapek | pondělí 14.1.2019 11:42 | karma článku: 19.07 | přečteno: 1512x

Další články blogera

Robert Čapek

Měkká a tvrdá škola - jaká je pravda?

L. Ortová, která se nazývá „tradičním rodičem“, napsala text "Rozhodněte, měkká nebo tvrdá škola", kde opravdu používá podivné označení „měkká“ a „tvrdá“ škola. I pokud na to přistoupíme, zvládla napsat příliš nesmyslů.

15.1.2020 v 20:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Robert Čapek

Sotolářova debilizace? Ne, jen eskalace

Zdeněk Sotolář napsal legrační paskvil s názvem „Debilizace ve školství povede k debilizaci vzdělávání“. To je ovšem, pokud si vypůjčím slovník toho pomýleného pána, debilita. Neprobíhá totiž debilizace, ale jen eskalace.

13.1.2020 v 11:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 |

Robert Čapek

Radek Sárközi na cestě lží

Proč ten, kdo mluví za několik tisíc učitelů a desítky ředitelů škol a kdo si pro sebe tuneluje nálepku „prezident pedagogické komory“, není důvěryhodná osoba? Protože lháři nikdo nevěří a Radka Sárköziho jeho lži dohánějí...

30.11.2019 v 10:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 49 |

Robert Čapek

Malá testová drobnička

Občas česká škola vyvrhne jako velrybu na břeh nějaký test, nad jehož hodnocením zůstává rozum stát. Zdánlivě to nemusí být žádná tragédie, ale ukazuje mnohé.

17.11.2019 v 14:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 33 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Olga Pavlíková

IT vývojáři – víte, vo co go?

Vývojáři postavili elektronický systém pro výběr poplatků za dálniční známky za víkend a zdarma. Vývojářské pracoviště navštívilo pár papalášů, kteří protáhli ksichty, Bureš vývojářům prý i uvařil kafe.

26.1.2020 v 21:16 | Karma článku: 13.55 | Přečteno: 365 | Diskuse

Lukáš Burget

Pokroková soutěž Miss Germany: Bez plavek a bez chlapů!

Noviny informují o změnách v duchu pokroku také v takových počinech, jako je soutěž miss. Ve vysoce pokrokovém Německu se usnesli, že příští vítězku Miss Germany bude vybírat porota ze samých žen.

26.1.2020 v 18:46 | Karma článku: 28.79 | Přečteno: 687 | Diskuse

Pavel Vrba

Babizny se nemění

ani po staletí. A kolik takových jsem už v životě poznal. A kolikrát jsem i zažil na vlastní kůži, když se do člověka zakousnou svými hnijícími zuby, z nichž vypouští otravné jedy v klevetách a závisti.

26.1.2020 v 14:16 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 539 | Diskuse

Jan Pražák

Jak Maruška rozsedla prkýnko na záchodě

„Honzo, musím ti vynadat!“ Pravila Maruška a pohlédla na mě přísně přes cukrárenský stolek s dvěma šálky vonící kávy a dvěma talířky se zatím nenačatými větrníky. „Copak strašnýho jsem ti udělal?“ Zeptal jsem se nevěřícně.

26.1.2020 v 14:14 | Karma článku: 24.55 | Přečteno: 603 | Diskuse

Zdeňka Ortová

Tři chlapi s dietou

Obecná představa chlapa, dejme tomu na oslavě narozenin, většinou vizualizuje člověka v kalhotách, který v jedné ruce třímá vepřovou kotletu a ve druhé džbán piva.

26.1.2020 v 11:51 | Karma článku: 20.45 | Přečteno: 466 | Diskuse
Počet článků 23 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1133

Lektor, psycholog, didaktik. Autor řady knih pro učitele (například "Moderní didaktiky" nebo "Líného učitele". Pedagog s dlouhou učitelskou historií na všech typech škol.

Najdete na iDNES.cz